background

DÖRT KUŞAK, TEK HİKAYE

Tarihi Sultanahmet Köftecisi Tarihçesi

Bugün Türk mutfak kültürüne etki edecek kadar ünlenen Tarihi Sultanahmet Köftecisi' nin öyküsü, kurucumuz MEHMET SERACETTİN EFENDİ’nin 1920 yılında Sultanahmet'te Divanyolu Caddesi köşesinde (şimdiki Halide Edip Adıvar büstü ve Milenyum taşının olduğu yer) açtığı küçücük bir dükkânla başlar.

“Turan Kebapçısı” adıyla hizmet vermeye başlayan dükkânda, hiçbir baharat kullanılmadan, özenle seçilen etlere çok az miktarda ekmek, tuz ve soğan katılarak yoğrulan ve mangal ateşinde pişirilen köfteler sunulur. Etin gerçek lezzetini ortaya çıkaran köfteler, önce semt sakinlerinin sonra bütün İstanbulluların vazgeçemediği bir lezzet haline gelir.

Müşteri sayısı her geçen yıl artan Hacı Mehmet Seracettin TEZÇAKIN, üç oğlu Mustafa, Selim ve İsmail ile çalışmaya devam ederken, 1944 yılında müessesenin adı "Halk Kebapçısı" olarak değiştirilir.

Babalarının 1953 yılında vefatından sonra oğulları, Mustafa, Selim ve İsmail, TEZÇAKIN ailesinin 2. kuşak bireyleri olarak işletmenin başına geçer. İlk açılan dükkânın yerinin 1964 yılında istimlak edilmesi üzerine ikinci neslin temsilcileri İsmail ve Selim TEZÇAKIN kardeşler, Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin bugünkü merkezinde "Meşhur Halk Kebapçısı" adıyla İstanbullulara hizmet vermeyi sürdürür.

İsmail Usta' nın oğlu Mehmet Seracettin TEZÇAKIN, 3. kuşak olarak 1976 yılından itibaren dükkânda çalışmaya başlar. Bu dönemle birlikte işletmenin adına dünya mirası listesinde yer bulan "SULTANAHMET” eklenir. Yaratılan müthiş lezzet ve dostane hizmetle “SULTANAHMET MEŞHUR HALK KÖFTECİSİ" tarihe kök salmaya ve markalaşmaya başlar. Bu dönem, Mehmet Seracettin TEZÇAKIN’ın kardeşi Ali Cihat TEZÇAKIN’ın da katılımıyla müessese daha da büyümeye başlar.

Dedesinin Türk mutfak kültürüne kazandırdığı mirası, çağdaş bir anlayışla geliştiren Mehmet Seracettin TEZÇAKIN’ın oğulları İsmail Timur, Selim Sinan ve Mustafa Mert TEZÇAKIN’lar 4. kuşak olarak yurt içinde ve yurt dışında ününü artıran işletmeye katılır. Tarihi Sultanahmet Köftecisi, bugün 3 kuşağın birlikte çalıştığı nadir işletmelerin başında yer alırken, nesilden nesle taşınan lezzet, şubeleşme yoluyla birçok kente yayılır. Franchise yöntemiyle yurt içinde başlatılan şubeleşme çalışmaları, gösterilen ilgi üzerine yurt dışına da taşınır. Kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, “Tarihi Sultanahmet Köftecisi”nin ilk yurt dışı şubesi açılır. Azeri halkının yoğun ilgisi üzerine kısa sürede Bakü’deki şube sayısı üçe yükselir.

Artık bir dünya markası haline gelen Sultanahmet Köftecisi için 2016, Amerika ve Avrupa’ya açılma yılı olur. Almanya’da Münih, İngiltere’de ise Manchaster şubeleri peş peşe yurt dışı şube ağına eklenir.

Şube sayısının giderek artması, yurt içinde ve dışında ününe ün katması, ekonomi dergilerinin de dikkat çektiği üzere, "Tarihi Sultanahmet Köftecisi"ni Türkiye’de de ismi en çok taklit edilen marka haline getirir. Marka taklit edilmeye çalışılsa da, etin en sağlıklısı kullanılarak hiçbir baharat katılmadan adeta “lezzet topu” halinde servis edilen köfteler, asla taklit edilemez. Ancak, taklitlerin marka değerine zarar vermesini önlemek ve kolay ayırt edilmesini sağlamak amacıyla bir süre işletmenin ismine ikinci kuşak temsilcilerden Selim TEZÇAKIN’ın adı not düşülür: “Tarihi Sultanahmet Köftecisi – Selim Usta”.

Nitekim Sultanahmet köftesinin o kendine özgü, muhteşem lezzetini tanıyanlar, müessesenin logosunu da çok iyi bilir.

Bu arada, ailenin üçüncü kuşak üyelerinden Ali Cihat TEZÇAKIN, Kadıköy, Bağdat Caddesi, Selamiçeşme’deki dükkânında müstakil olarak başarıyla hizmet vermektedir.